رادیوتراپی 
 • راديوتراپي چيست؟

  راديوتراپي ( پرتودرمانی ) استفاده از اشعه رادیواکتیو یا اشعه ایكس برای از بین بردن يا آسيب زدن به سلول هاي بدخيم و جلوگيري از تكثير آن ها و بطورکلی درمان انواع سرطان است.

  در این نوع درمان مقدار (دوز) مشخصی از اشعه را روزانه تنها به ناحیه ای مشخص از بدن می تابانند که موجب صدمه و تخریب سلولهای غیرطبیعی شده ولی سلولهای طبیعی بدن محافظت یا ترمیم می شوند که ازاین درمان میتوان جهت درمان قطعی یا تسکینی بیمار استفاده کرد.

   چرا نياز به راديوتراپي وجود دارد؟ 

  مشخص شده است كه از هر ده بيمار مبتلا به بيماري هاي بدخيم ٤ نفر براي درمان نياز به راديوتراپي دارند چراكه سودمندي اين نوع درمان در اين بيماران مشخص شده است. راديوتراپي بر حسب نوع و مرحله بيماري به چند منظور انجام ميشود: درمان شفابخش ، كنترل و جلوگيري از گسترش بيماري، كمك به درمان هاي ديگر، و تسكين علايم.

  راديوتراپي چگونه عمل ميكند؟

  راديوتراپي موضعي عمل مي كند به عبارتي فقط قسمتي از بدن را كه تحت درمان است ، تحت تاثير قرار مي دهد. منبع راديوتراپي دستگاه پيشرفته اي است كه پرتوي خروجي آن بر DNA سلول هاي بدخيم آسيب مي زند و سلول هاي بدخيم آسيب ديده از بین می روند. راديوتراپي بر سلول هاي سالم نيز اثرات جانبي دارد اما معمولا اين سلول های آسيب هاي دیده ترميم مي شوند. 

  هدف از درمان راديوتراپي چيست؟

  درمان شما توسط يك گروه از افراد شامل پزشك متخصص و افراد متخصص در تكنولوژي پرتودرماني، و مهندسي فيزيك پزشكي انجام مي شود. درمان هر شخص فرد با فرد دیگر متفاوت است و با استفاده از نرم افزار مخصوص محاسباتي صورت ميگيرد.هدف نهایی درمان رادیوتراپی از بین بردن سلول های بدخیم و حفظ سلول های سالم است.

   

  رادیوتراپی

   

  درمان رادیوتراپی دارای 4 مرحله است : شبیه سازی ، طراحی درمان ،Setup و جلسات درمانی

   

  • شبیه سازی :

                   ابتدا برای آغاز درمان ، بیمار به بخش سی تی اسكن برای انجام CT Simulation یا شبیه سازی بادستگاه سی تی اسكن مراجعه می نماید. انجام این شبیه سازی برای درمان دقیق ناحیه ای كه می بایست تحت درمان قرار گیرد ضروری می باشد .در مواردی برای ثابت نگه داشتن و عدم جابجایی عضو مورد نظر بیمار از فیكساتور استفاده می شود.

      

  • طراحی درمان :

                    طراحی درمان پس از انجام سی تی اسكن توسط متخصصین فیزیك پزشكی انجام می شود و به مفهوم استفاده از نرم افزارهای پیشرفته برای محاسبه ی رساندن حداكثر میزان پرتو به بافتهای تومورال و حداقل آسیب به بافت های سالم است.

   

  • SETUP :

                  در روز اول درمان ،بیمار در اتاق درمان (بونكر) تحت نظر پزشك متخصص، فیزیسیست و با حضور كارشناسان درمان بر اساس داده های طراحی درمان به روی تخت Set میشود و پس از نهایی شدن این مرحله ،جلسات درمانی بیمار آغاز می گردد.

   

  • جلسات درمان :

                  جلسات درمانی بیمار بر حسب نوع و میزان پیشرفت بیماری و تشخیص پزشك درمانگر تا 30 جلسه ممكن است ادامه یابد و در مدت درمان شما در اتاقي كه از نظر عبور اشعه عايق است بي حركت بر روي تخت درمان قرار مي گيريد. هر جلسه  درمان تنها چند دقيقه به طول مي انجامد.

  بیمار، طی درمان به طور مستمر دو بار در هفته توسط پزشک متخصص ویزیت وروزانه توسط پرستار، روند درمان بیمار بررسی می شود و با توجه به تشخیص و صلاحدید پزشک آزمایشات مورد نیاز درخواست و نتیجه آنها را بررسی می شود تا در صورت بروز عوارض، اقدامات لازم جهت کنترل آنها انجام شود.پس از اتمام درمان، ویزیت بیمار جهت پیگیری و اقدامات تشخیصی درمانی بعدی انجام می شود و پرونده پزشكی بیمار شامل گزارش تمام مراحل درمان به بیمار تحویل داده می شود.

   

  ♦بخش رادیوتراپی مرکز صدرا ازسال 1390 شروع به فعالیت نموده است و در راستای بهبود کیفیت تاکنون بصورت مداوم قدم به جلو نهاده و در زمینه 3D کانفورمال بهترین درمان را ارائه داده است .

   

  مرکز رادیوتراپی انکولوژی صدرا مجهز به دو دستگاه پیشرفته شتاب دهنده خطی High Energy می باشد که پرتو اشعه x را پس از طی مراحل لازم به ناحیه تومورال جهت تخریب بافت سرطانی می تاباند :

  ¹.  دستگاه الکتا ELEKTA platform Synergy با انرژی های فوتون 6 , 18 MV و الکترون های 6,8,10,15 Mv و مجهز به وج اینترنال و MLC جهت شکل دهی فیلدها و همچنین سیستم پورتال فیلم EPID برای کنترل صحت و دقت درمان بیماران است .

  ².  دستگاه زیمنس پرایموس SIEMENS PRIMUS با انرژی های فوتون 6MV و 15 و الکترون های 5,7,8,10,12,14 و مجهز به وج های اکسترنال و استفاده از شیلدهای سرودبند جهت حفظ ارگان های حیاتی و شکل دهی فیلدها می باشد.

   

  این بخش درحال حاضر با ایجاد امکانات خاص ، تمام سعی و تلاش خود را جهت زیرساخت سازی و آماده سازی علمی وعملی پرسنل فنی و کادر درمان برای انجام تکنیک های پیشرفته مینماید ...

   

كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت متعلق به مرکز فرجاد مي باشد