بخش فیزیک 
 • همکاران فیزیک پزشکی (فیزیسیست ها) با همکاری پزشکان متخصص در طراحی درمان بیماران مهارت کامل داشته و بردقت و کنترل کیفی تجهیزات مورد استفاده و محاسبات نظارت می کنند.

  بخش فیزیک مرکز رادیوتراپی صدرا مجهز به سیستم مولدینگ می باشد که جهت ساخت شیلدهایی ازجنس سروبن برای درمان بهتر و دقیق تر بیماران استفاده می گردد.این اتاق مجهز به :

  1. دستگاه Easy cut با دقت 1mm جهت فرم دهی قالب های فوم برای ساخت شیلد .
  2. کوره مخصوص مجهز به ترمومتر جهت ذوب کردن سروبن
  3. هود بسیارقوی جهت مکش ذرات بخار سروبن درهوا
  4. دستگاه برش فوم های الکترون برای ساخت cut out های ویژه هربیمار

  همچنین اتاق سی تی سیمولاسیون مرکز مجهز به امکانات زیر می باشد :

  1. وسایل مشابه باشرایط درمان برای immobilization و simulation بیماردراتاق CT که امکان شرایط درمان را برای بیمار درهنگام سی تی فراهم می کنند.
  2. لیزرهای اکسترنال که راستاهای موقعیت بیمار درهنگام سی تی راکاملا مشخص کرده و دقت درمان را بسیار بالا میبرند.
  • بخش فیزیک مرکز طب پرتوصدرا مجهز به دوسیستم نرم افزار طراحی درمان بسیار پیشرفته به نام هایISO GRAY ساخت شرکت Dosisoft ازکشورفرانسه و همچنین MONACO ازشرکت ELEKTA کشورانگلستان میباشد که به صورت مداوم به روزرسانی میشود.همچنین نرم افزار موناکو قابلیت Plan verification داشته و برای انجام VMAT و IMRT مناسب است.
  • سیستم های نرم افزارطراحی درمان و کنسول های اجرای درمان دستگاه الکتا مجهز به سیستم پیشرفته R&V موزاییک بوده که بصورت اتوماتیک طراحی های درمان و اطلاعات فیلدهای درمانی و تصاویر هربیمار را درخود ذخیره و قابلیت دسترسی به آن توسط کاربرهای مختلف فراهم می کند.

   

  • یکی ازضروریات یک بخش رادیوتراپی تجهیز آن به وسایل دوزیمتری دقیق و مدرن و به روز است که درواقع خروجی های دستگاه و نرم افزارهای آن بخش را کنترل و صحت و دقت ان را بررسی می نماید.

  شرکت طب پرتوصدرا افتخار دارد که ازاین بابت هزینه های بالایی را صرف نموده و بهمراه پرسنل فنی مجرب امر کنترل کیفی و کمی دستگاه را درشرایط مختلف به نحو بهینه به انجام می رساند . این تجهیزات شامل :

  1. سیستم دوزیمتری روزانه Quick check ازشرکت PTW جهت دوزیمتری روزانه .
  2. سیستم دوزیمتری فانتوم آب 2D جهت دوزیمتری مطلق ماهانه بهمراه الکترومتر PTW و چمبرهای Advance Markus و Farmer .
  3. سیستم دزیمتری واترفانتوم 3D جهت اسکن میدان های مختلف با دقت بسیار بالا با نام Beam scan ازشرکت PTW مجهز به چمبرهای فوق دقیق با دقت خوانش 0.1 mm برای کلیه انرژی ها و کلیه میدانهای درمانی .

  همچنین دارای ابزار جانبی چمبر میکرودیاموند برای دوزیمتری فیلدهای کوچک برای انجام تکنیک های پیشرفته مانند VMAT و IMRT .

  1. سیستم دزیمتری اکتاویوس 4D بابرند شرکت PTW جهت دوزیمتری فیلدهای Conformal و IMRT و همچنین Verification و کنترل کیفی کلیه فیلدهای درمانی و قابلیت استفاده برای دوزیمتری نسبی و کنترل کیفی دستگاه های شتابدهنده.

كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت متعلق به مرکز فرجاد مي باشد